Jdi na obsah Jdi na menu
 


Standard plemene Bearded collie

STANDARD: č. 271
F.C.I SKUPINA: 1 - ovčáci  a honáčtí psi, sekce 1 - ovčáci
ZEMĚ  PŮVODU: Velká  Británie
CELKOVÝ VZHLED:
Štíhlý,  šlachovitý aktivní  pes, jeho délka přesahuje kohoutkovou  výšku zhruba v poměru 5:4 měřeno od  předního okraje prsní  kosti až po vrchol sedací kosti. Feny mohou být poněkud  delší.  Přes robustní stavbu těla by měl být pes postaven dostatečně  vysoko a  neměl by působit těžkým dojmem. Charakteristickým  znakem tohoto plemene je čilý  a zvídavý výraz.
CHARAKTERISTIKA:
Pozorný,  činorodý,  sebejistý a aktivní pes.
POVAHA:
Spolehlivý,  inteligentní pracovní pes, bez známek nervozity nebo  agresivity.
HLAVA  A LEBKA:
Hlava ve správném poměru k  velikosti těla.  Lebka široká, plochá a kvadratická. Vzdálenost mezi stopem  a  týlním hrbolem odpovídá šířce hlavy mezi otvory uší.  Tlama je silná a její délka  odpovídá vzdálenosti stopu od  týlního hrbolu. Působí celkovým dojmem psa se  silnou tlamou  a lebkou, jež poskytuje dost velký prostor pro mozek. Přiměřený  stop. Nosní houba velká a kvadratická, většinou černá,  u modrých a hnědých psů  však obvykle odpovídá barvou barvě  srsti. Nosní houba a pysky jednobarevné, bez  teček nebo skvrn.  Pigmentace pysků a okrajů víček odpovídá barvě nosní  houby.
OČI:
Barevným  tónem jsou sladěny s barvou  srsti. Široko posazené a velké,  měkké a láskyplné, nevystupují. Obočí klenuté  nahoru a  dopředu, jeho délka však není taková, aby překrývalo  oči.
UŠI:
Středně  velké, a visící. Při vzbuzené  pozornosti se jejich nasazení  zvedne až na úroveň temene, nesmí je však  přesahovat. Díky  nim se zdá lebka širší.
TLAMA /  SKUS:
Zuby  velké a bílé. Silné čelisti, pokud možno s dokonalým  pravidelným  a úplným nůžkovým skusem, přičemž horní řada řezáků  přesahuje těsně  přes dolní řadu a zuby jsou v čelistech  posazeny šikmo. Klešťový skus je  povolen, ale není žádoucí.
KRK:
Přiměřeně dlouhý,  svalnatý  a lehce klenutý.
HRUDNÍ KONČETINY:
Plece  uložené dobře šikmo nazad. Končetiny rovné a svislé, se  silnými kostmi, celé  pokryté chundelatou (huňatou) srstí.  Přední nadprstí lehce pružné, ale bez  známek slabosti.
TRUP:
Délka  hřbetu plyne z délky  hrudního koše, ne z délky beder. Hřbet  rovný, žebra dobře klenutá, ale ne  sudovitá. Bederní partie  silná, hrudní koš hluboký, se spoustou místa pro srdce  a  plíce.

PÁNEVNÍ KONČETINY:
Dobře  osvalené se  silnými lýtky, dobře úhlenými koleny a hluboko  postavenými hlezny Zadní nadprstí  je v pravém úhlu k podložce  a v normálním postoji se nachází na svislici,  spuštěné  z vrcholu sedací kosti.
TLAPY:
Oválné  s  dobře vyplněnými pružnými polštářky. Prsty klenuté  a dobře uzavřené, dobře kryté  srstí i mezi polštářky.
OCAS:
Hluboko  nasazený, bez  zálomku a nezatočený, tak dlouhý, aby poslední  obratel ocasu dosahoval nejméně k  hleznu. Ve stoji nebo pohybu  nízko nesený se špičkou otočenou vzhůru, při  rychlejším  pohybu i rovně nesený. Nikdy nenesen nad hřbetem. Pokryt bohatou  srstí.
CHODY / POHYB:
Plynulý, stejnoměrný,  pružný a  prostorný i při minimální vynaložené  námaze.
OSRSTĚNÍ:
Dvojité,  s jemnou, huňatou a hustou  podsadou. Krycí srst je hladká,  tvrdá, silná a huňatá; krycí srst není vlnitá  ani kučeravá,  třebaže velmi lehká zvlněnost je povolena. Délka a hustota  srsti  dostačuje k tomu, aby poskytovala ochranu a dobře uplatnila  tvary psa, nesmí  však být tak bohatá, aby stírala přirozené  linie těla. Srst se nesmí nijak  zkracovat. Hřbet nosu je pokryt  srstí spoře, srst je po stranách poněkud delší a  stačí  právě tak k pokrytí pysků. Na lících, dolních pyscích a  na bradě se délka  srsti směrem k hrudi prodlužuje a tvoří  typický  vous.
BARVA:
Břidličně  šedá, rezavě plavá, černá,  modrá, všechny odstíny šedé,  hnědé a pískové s bílými odznaky nebo bez nich.  Jsou-li  v osrstění bílé znaky, vyskytují se na tlamě, jako lysinka  na temeni, na  špičce ocasu, na hrudi, na bězích a na tlapách.  Má-li jedinec bílý límec, nesmí  nasazení bílé srsti přesahovat  přes plece. Bílá by se na vnější straně pánevních  končetin  neměla vyskytovat nad hlezna. Lehce tříslově zbarvené znaky  jsou  povoleny na obočí, vnitřní straně uší, na lících,  pod kořenem ocasu a na  končetinách na přechodu mezi bílou  a základní barvou.
VELIKOST /  HMOTNOST:
Ideální  kohoutková výška: psi: 53-56cm, feny 51-53  cm.
Při hodnocení  by měla mít přednost celková kvalita a proporce, přehnané  odchylky od ideální velikosti by se však neměly  podporovat.
VADY:
Všechny  odchylky od výše uvedených  bodů by se měly posuzovat jako  vady, jejich hodnocení musí být v přesném poměru  k velikosti  odchylky.
POZNÁMKA: Psi musí vykazovat  dvě  viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se  zcela v šourku.